2017 Rokiem Josepha Conrada - wyniki konkursu!

Postanowieniem Sejmu Rzeczypospolitej rok 2017 został ustanowiony Rokiem Josepha Conrada z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza. W październiku, w naszej szkole, został rozstrzygnięty poświęcony mu konkurs, którego zwycięzcą jest uczennica klasy IIId Gimnazjum – Ewa Sawicka.

Joseph Conrad czyli Józef Teodor Konrad Korzeniowski, dzięki swojemu dorobkowi literackiemu zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury światowej i jednego z najbardziej znanych na świecie twórców związanych z polską kulturą. Jego postać została młodzieży przybliżona na lekcjach zajęć artystycznych. W naszym szkolnym konkursie postawiliśmy tylko trzy pytania:

W którym roku Joseph Conrad odwiedził Witkowice? Które miejsce zaszczycił swoją obecnością? Jaka była przyczyna tej wizyty?

Dla wielu będzie pewnie zaskoczeniem związek światowej sławy pisarza z podkrakowskimi w tamtym czasie Witkowicami.

Był rok 1914…

31 lipca – w dniu, w którym ogłoszono w Austrii mobilizację powszechną – przebywający w Polsce, słynny już wówczas Joseph Conrad, odwiedził wraz z rodziną – w Górce Narodowej Witkowicach – Konstantego Buszczyńskiego, kolegę ze szkoły.

Codziennie chodzimy wzdłuż długiego parkanu, zakrywającego zdziczały sad i owiany mgłą tajemnicy, ponury dwór. To właśnie tutaj miała miejsce pamiętna wizyta rodziny Conradów.

Odwiedzamy dwór, czytamy fragmenty conradowskich powieści i odpływamy na dalekie południowe morza, czasami przebijamy się przez gąszcz dżungli do jądra ciemności, próbując namalować możliwie największą ilość odcieni zieleni. Naszą plastyczną wyobraźnią wiosną 2018 roku uczcimy fakt wizyty Conrada w Witkowicach i już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w naszych szkolnych obchodach Roku Conradowskiego.

Ewie, która w nagrodę wygranego konkursu otrzymała pierwszą powieść J. Conrada – Szaleństwo Almayera oraz zestaw farb plakatowych, gratulujemy zwycięstwa!