Szkolny Klub Wolontariatu

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu:

 Iwona Walkowiak, Dagmara Nawrocka-Gintowt, Patrycja Jaworska

 

Przewodniczący szkolnego Klubu Wolontariatu POMOCNE JEŻE:

Jakub Nowak 6c

 

ZAJRZYJ NA NASZE MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE -:

  @fb https://www.facebook.com/Wolontariat-Pomocne-JE%C5%BBE-SP68-Krak%C3%B3w-113558327772740/?ref=pages_you_manage

  @ig https://www.instagram.com/wolontariatsp68krakow/

 

Co zrobić, aby zostać szkolnym Wolontariuszem?

 1. Przyjść na spotkanie organizacyjne, które będzie miało miejsce na początku roku szkolnego (na spotkaniu wyjaśniane będą wszelkie kwestie formalno-prawne).

 2. Pobrać ze strony szkoły dokumenty:

 * POROZUMIENIE * DZIENNICZEK WOLONTARIUSZA

 Wszystkie dokumenty znajdują się w załącznikach poniżej.  Porozumienie należy wypełnić w dwóch kopiach i złożyć opiekunowi Szkolnego Klubu Wolontariatu w terminie do 30 września danego roku szkolnego. W przypadku braku terminowości decyzję podejmuje Dyrektor Szkoły na podstawie złożonej przez wolontariusza i rodzica/prawnego opiekuna prośby wraz z uzasadnieniem.

 3. Uczestniczyć w spotkaniach wolontariuszy.

 4. Zrealizować 30 godzin wolontariatu w całym cyklu kształcenia w szkole podstawowej w klasach 5-8 poprzez:

 -wewnątrzszkolny wolontariat zorganizowany za zgoda Dyrekcji na terenie szkoły,

 - zewnętrzny wolontariat na rzecz ludzi i środowiska lokalnego potwierdzony odpowiednimi dokumentami:

  a) Zaświadczeniem wydanym przez organizację, w której wolontariusz odbywał

 wolontariat, na zaświadczeniu powinny się znaleźć informację o:

  •  ilości godzin przepracowanych w wolontariacie,
  •  dokładne daty, zakres wykonanych obowiązków,
  •  na zaświadczeniu musi znajdować się: nazwa placówki, pieczątkę placówki, podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem.

  Uwaga!  Zaświadczenie należy dostarczyć każdorazowo na koniec każdego roku szkolnego tj. do dnia odbioru świadectw, a w przypadku klas 8 do 31.05. Zaświadczenia zbiorcze opiewające na kilka lat (np. w latach 2018-2021) nie będą respektowane.

 b) Kopią porozumienia podpisaną między wolontariuszem,  a podmiotem zewnętrznym, na rzecz którego wolontariusz świadczy usługi woluntarystyczne (tylko w przypadku kiedy szkoła nie współpracuje z danym podmiotem, porozumienie takie zapewnić ma wolontariuszowi m.in. ubezpieczenie oraz przeszkolenie BHP. Ubezpieczenie wolontariusza stoi po stronie organizatora wolontariatu, nie po stronie rodzica, a “szkolne” NNW ( które jest dobrowolne ) nie zwalnia podmiot z obowiązku zapewnienia wolontariuszowi ubezpieczenia).

 c)  Zdjęciami dokumentującymi odbyty wolontariat.

 5. Pod koniec nauki w szkole podstawowej złożyć komplet dokumentów w terminie nie przekraczającym 31.05 w celu zatwierdzenia odbytych godzin przez opiekunów, pedagogów oraz Dyrekcję Szkoły.


 Drodzy Uczniowie!


Świat jest piękny, dzięki temu, że jesteśmy różni - jedni uwielbiają sport, inni przedmioty humanistyczne, a jeszcze inni ścisłe czy przyrodnicze.

W naszej szkole rozpoczyna się projekt koleżeńskich korepetycji. Uczniowie, którzy potrzebują wsparcia z tzw. przedmiotów wiodących (j. polski, matematyka, j. angielski) mogą uzyskać pomoc od… swoich kolegów i koleżanek z klas 7-8 należących do Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocne Jeże”!

Uczniowie, którzy chcą udzielać korepetycji, muszą uzyskać rekomendacje: rodziców, wychowawcy i nauczyciela przedmiotu, a następnie podpisać kontrakt.(Do pobrania na stronie szkoły) Najważniejszym kryterium jest deklaracja systematycznej pomocy.

Założenia:
1. Pomoc jest bezpłatna.
2. Uczniowie deklarują preferowaną formę spotkania (zdalna - za pomocą MTeams lub stacjonarna - w szkole).
3. Spotkania będą odbywać się cyklicznie i regularnie.
4. W razie braku możliwości spotkania, uczniowie informują o tym koordynatora (P. Iwona Walkowiak), a także siebie nawzajem.
5. Koordynator, jak i opiekunowie Wolontariatu, mogą uczestniczyć w zajęciach w ramach ich hospitacji.
6. Uczniowie udzielający korepetycji muszą posiadać rekomendacje: rodzica, wychowawcy i nauczyciela przedmiotu, z którego chcą nieść pomoc.
7. Spotkania muszą odbywać się w atmosferze szacunku, zrozumienia i otwartości.
8. Korepetycje koleżeńskie przeznaczone są dla uczniów SP nr 68 w Krakowie.

Poniżej znajduje się arkusz, w którym należy wpisać chęć wzięcia udziału - jako korepetytor lub osoba chętna do otrzymania koleżeńskiej pomocy: LINK

Należy również zgłosić przez Librus do P. Iwony Walkowiak chęć przystąpienia tej do inicjatywy.


POCZYTAJ MI PRZYJACIELU

Uczniowie klas V-VI (również starsi w przypadku braku chętnych z klas V-VI) realizują projekt "Poczytaj mi, przyjacielu" w grupie przedszkolnej 5-6 latków.

Projekt promuje ideę wolontariatu oraz ma za zadanie rozbudzić zamiłowanie do literatury, a także kształtować nawyk czytania książek i promować czytelnictwo wśród najmłodszych.

W ramach działań Wolontariusze z naszej szkoły przygotują cykl regularnych spotkań czytelniczych dla przedszkolaków. Ma on polegać na czytaniu książek dostosowanych do wieku odbiorców (po konsultacji z polonistami), np. fragmenty powieści przygodowych, wiersze, bajki, baśnie itp.

Poniżej umieszczony został link do tabeli, w której chętni Wolontariusze zapisują swoje imiona i nazwiska oraz wybierają odpowiadający im dzień (2 osoby na przerwie 15-minutowej, o godz. 12.30; we wtorki, środy i czwartki - do wyboru).

Link do zapisów

W zależności od obłożenia danego dnia, daty spotkań będą ustalane indywidualnie dla każdej pary.

Czas trwania projektu to 6 tygodni. Jeśli zainteresowanie będzie duże, okres ten może zostać wydłużony.


 

PODSTAWA PRAWNA FUNKCJONOWANIA SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU "Pomocne jeże"

1 - Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

2 - Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

3 - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe

4 - Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych

5 - Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

6 - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej

7 - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia

8 - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów

9 - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Zgodnie z art. 99 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, rozporządzenie będzie stosowane od dnia 25 maja 2018 r.)

 

SPRAWOZDANIA:

Sprawozdanie z działalności SKW 2019/2020

Sprawozdanie z działalności SKW 2020/2021

Sprawozdanie z działalności SKW 2021/2022

Sprawozdanie z działalności SKW 2022/2023

DOKUMENTACJA DO POBRANIA

Regulamin Szkolnego Klubu Wolontariatu

Regulamin przyznawania punktów za wolontariat

Wzór prośby do Dyrekcji

Wzór prośby do Rady Rodziców

Wzór sprawozdania

Porozumienie Wolontariusz - Dyrektor

Umowa między Dyrektorem Szkoły, a placówką 

Dzienniczek wolontariusza

 Kontrakt koleżeńskich korepetycji

Z KIM WSPÓŁPRACUJEMY, KOMU POMAGAMY 

 

  

  

PODZIĘKOWANIA, DYPLOMY I OSIĄGNIĘCIA: