Eksperyment Łańcuchowy 2017

Eksperyment Łańcuchowy 2017

V edycja

jest konkursem z dziedziny fizyki organizowanym z inicjatywy studentów
Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczestnicy: Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych, począwszy od przedszkolaków, a skończywszy na studentach. Do udziału w konkursie zachęcamy także całe rodziny, grupy przyjaciół czy pracowników firm. Grupy biorące udział w konkursie mogą składać się maksymalnie z 5 osób pod opieką mentora – osoby pełnoletniej.

Zasady tworzenia połączeń między urządzeniami: Połączenie pomiędzy kolejnymi urządzeniami podlega opisanym poniżej ograniczeniom. Łącznikiem między urządzeniami są 2 metalowe kulki o średnicy 2 cm. W każdym urządzeniu wlot i wylot kulki musi znajdować się na wysokości 45 cm (wlot: 40-45 cm; wylot: 45-50 cm), w centralnej części urządzenia. Działanie każdego urządzenia rozpoczyna się z chwilą otrzymania kulki od poprzedzającego go urządzenia, a kończy przekazaniem kolejnej kulki do następnego urządzenia. Kulki metalowe zostaną wysłane do każdej z grup po otrzymaniu zgłoszenia.

Czas działania urządzenia: Całe urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, jednak nie dłużej niż 120 sekund.

Kierunek przemieszczania: Kulka powinna poruszać się od strony prawej do lewej z miejsca obserwacji widza.

Wymiary urządzenia: Powierzchnia urządzenia nie może przekraczać wymiarów ławki szkolnej tj. 120 cm x 70 cm. Maksymalna wysokość urządzenia to 150 cm. Wszystkie urządzenia zostaną ostatecznie połączone w całość, dlatego początkowe/końcowe elementy należy przygotować maksymalnie giętkie np. z plastikowych węży. Uwaga: urządzenie musi stać stabilnie także na ławce o wymiarach 120 cm x 50 cm!

Bezpieczeństwo urządzeń: Użycie jakichkolwiek niebezpiecznych substancji chemicznych o charakterze trującym, palnym lub wybuchowym jest zabronione. Zakazane jest także wykorzystanie wysokiego napięcia bądź zwierząt. Każde urządzenie musi działać w sposób nieszkodliwy dla środowiska, obserwatorów oraz innych urządzeń w łańcuchu. Powinno ono być na tyle trwałe jak to tylko możliwe. Urządzenia nie spełniające wymogów bezpieczeństwa nie zostaną dopuszczone do finału.

Używanie urządzeń elektrycznych: Wykorzystywane urządzenia elektryczne (m.in. pompy, silniki, wentylatory) mogą pracować pod maksymalnym napięciem 24 V. Można korzystać z baterii lub akumulatorów. Zabronione jest użycie napięcia sieciowego.

Gotowość urządzenia do ponownej pracy: Urządzenia powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby mogły zostać ponownie uruchomione po upływie 20 minut. Podczas finału Eksperyment Łańcuchowy będzie wykonywany co najmniej cztery razy, dlatego należy pamiętać o przyniesieniu wszystkich potrzebnych ku temu elementów, jeśli są one niezbędne do ponownego uruchomienia urządzenia. Każde urządzenie powinno działać bez większej ingerencji twórcy.

 

Zgłoszenia do konkursu należy przekazać szkolnemu opiekunowi konkursu p.Monice Satoła do dnia 31 marca 2017 roku.

Drużyny, które zgłosiły się do konkursu zobowiązane są do przesłania dokumentacji pracy nad urządzeniem do dnia 8 maja 2017 roku. Dlatego też do końca kwietnia drużyny, które się zgłoszą proszone będą o dostarczenie szkolnemu opiekunowi konkursu p. Monice Satoła: zdjęć, opisu, nazwy oraz krótkiego filmiku obrazującego drogę kulki po przygotowanym urządzeniu!

Materiały każdej z drużyn zostaną przesłane organizatorom konkursu, jako zgłoszenie kilku zespołów z jednej szkoły!

 

Więcej informacji pozyskacie u szkolnego organizatora p.Moniki Satoła oraz na stronie internetowej organizatora konkursu : http://www.lancuch.if.uj.edu.pl/

 

Możecie również obejrzeć filmki na YouTube’ie:

https://www.youtube.com/watch?v=3uFhR7YpSZA

https://www.youtube.com/watch?v=SirBno9qemI

 

Oto link to relacji z zeszłorocznych zmagań:

https://www.youtube.com/watch?v=sIzTsNPXR48

https://www.youtube.com/watch?v=4bo8Y9XcxqY

 

ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ ZABAWY

Szkolny opiekun konkursu: p.Monika Satoła, nauczyciel przyrody