Konkurs EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY 2018

Drodzy uczniowie!

Zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie EKSPERYMENT ŁAŃCUCHOWY 2018 organizowanym przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Celem konkursu jest wykonanie machiny, po której przemieszczać będą się metalowe kulki.

Ogólne zasady konkursu:

Zasady tworzenia połączeń między urządzeniami:

Połączenie pomiędzy kolejnymi urządzeniami podlega opisanym poniżej ograniczeniom. Łącznikiem między urządzeniami są 2 metalowe kulki o średnicy 2 cm. W każdym urządzeniu wlot i wylot kulki musi znajdować się na wysokości 45 cm (wlot: 40-45 cm; wylot: 45-50 cm), w centralnej części urządzenia. Działanie każdego urządzenia rozpoczyna się z chwilą otrzymania kulki od poprzedzającego go urządzenia, a kończy przekazaniem kolejnej kulki do następnego urządzenia. Kulki metalowe zostaną wysłane do każdej z grup po otrzymaniu zgłoszenia.

Czas działania urządzenia:

Całe urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, jednak nie dłużej niż 120 sekund. Kierunek przemieszczania: Kulka powinna poruszać się od strony prawej do lewej z miejsca obserwacji widza.

Wymiary urządzenia:

Powierzchnia urządzenia nie może przekraczać wymiarów ławki szkolnej tj. 120 cm x 70 cm. Maksymalna wysokość urządzenia to 150 cm. Wszystkie urządzenia zostaną ostatecznie połączone w całość, dlatego początkowe/końcowe elementy należy przygotować maksymalnie giętkie np. z plastikowych węży. Uwaga: urządzenie musi stać stabilnie także na ławce o wymiarach 120 cm x 50 cm!

Bezpieczeństwo urządzeń: Użycie jakichkolwiek niebezpiecznych substancji chemicznych o charakterze trującym, palnym lub wybuchowym jest zabronione. Zakazane jest także wykorzystanie wysokiego napięcia bądź zwierząt. Każde urządzenie musi działać w sposób nieszkodliwy dla środowiska, obserwatorów oraz innych urządzeń w łańcuchu. Powinno ono być na tyle trwałe jak to tylko możliwe. Urządzenia nie spełniające wymogów bezpieczeństwa nie zostaną dopuszczone do finału. Używanie urządzeń elektrycznych: Wykorzystywane urządzenia elektryczne (m.in. pompy, silniki, wentylatory) mogą pracować pod maksymalnym napięciem 24 V. Można korzystać z baterii lub akumulatorów. Zabronione jest użycie napięcia sieciowego.

Gotowość urządzenia do ponownej pracy: Urządzenia powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby mogły zostać ponownie uruchomione po upływie 20 minut. Podczas finału Eksperyment Łańcuchowy będzie wykonywany co najmniej cztery razy, dlatego należy pamiętać o przyniesieniu wszystkich potrzebnych ku temu elementów, jeśli są one niezbędne do ponownego uruchomienia urządzenia. Każde urządzenie powinno działać bez większej ingerencji twórcy.

Składy drużyn można składać u szkolnego koordynatora projektu

p. Moniki Satoły do końca marca !!!

(Natomiast opisy machin również należy dostarczyć szkolnemu koordynatorowi do 12 kwietnia.)

Uroczysty finał EKSPETYMENTU będzie miał miejsce 9 czerwca 2018r. na terenie Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na zwycięzców czekają dyplomy oraz nagrody rzeczowe i finansowe.

Zachęcamy was tym bardziej, iż dwa lata temu dwaj nasi uczniowie Szymon Tabiś z klasy 7c oraz Łukasz Bielawski z klasy 7b wzięli udział w zmaganiach, wraz ze swoimi rodzinami oraz opiekunem p. Moniką Satołą, otrzymując cenne nagrody.

Szkolny koordynator konkursu: p.Monika Satoła