ZRÓB COŚ PRZYDATNEGO, Z CZEGOŚ DO NICZEGO!

Konkurs związany jest z pojęciem UPCYKLINGU.


Czy wiesz czym jest upcykling i czym się on różni od recyklingu?

            Upcykling to tworzenie nowych przedmiotów z odpadów. Na przykład biżuterii z kapsli, albo mebli z wytłaczanek po jajkach. W wyniku upcyklingu przedmioty zyskują nowe życie, bez przechodzenia procesu odzysku surowców. W przeciwieństwie do niego recycling polega na ponownym wykorzystaniu surowców odzyskanych ze zużytych produktów. Na przykład, z butelek PET w procesie recyklingu odzyskiwany jest polimer z grupy poliestrów, wykorzystany później do produkcji polarów.

 

Do kogo skierowany jest ten konkurs?

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie: placówek przedszkolnych, szkół podstawowych: klasy 1-3, klasy 4-6, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie mogą brać udział grupy uczniów (bez ograniczeń co do liczebności), którzy są uczniami tej samej placówki, z tym że praca będzie traktowana jak jedno zgłoszenie i przyznawana będzie jedna nagroda.

           
Jaka jest idea konkursu?

            Pokazanie, że wykorzystywanie tego, co już raz znalazło się w przemysłowym obiegu, ma nie tylko sens ekologiczny, ale także wymiar artystyczny, a do tego funkcjonalny. Ekologiczne projektowanie sprzyja ochronie zasobów naturalnych, ograniczaniu zużycia energii o ogranicza powstawanie dodatkowych zanieczyszczeń w procesie produkcji.

Jakie jest zadanie konkursowe?

            Zadaniem uczestników konkursu w każdej grupie wiekowej ma być stworzenie przedmiotu o charakterze użytkowym, atrakcyjnego wizualnie(estetycznego) i cechującego się innowacyjnością (nowatorskiego),n zrobionego z odpadów (pozostałości po zużyciu czegoś). Zgłoszone do konkursu prace muszą zostać wykonane z odpadów. W konkursie wybrane zostaną prace najbardziej użyteczne, innowacyjne i estetyczne.


 

PAMIĘTAJCIE!!!

Odpady to pozostałości po zużyciu czegoś lub resztki surowca odrzucane przy produkcji. Użyteczność to takie przeznaczenie przedmiotu, które pozwala na jego wykorzystanie 
w codziennym życiu.

Innowacyjność oznacza, że przedmiot nie kopiuje on innych, istniejących wcześniej rzeczy. Innowacyjne jest to, co jest odkrywcze, w jakiś sposób nowe i pomysłowe.

 

Prace konkursowe do etapu wewnątrzszkolnego należy zgłaszać do 27 marca 2015 roku (tj. piątku) do Pani Marzanny Skoniecznej.

 

Nauczyciele prowadzący:

mgr Marzanna Skonieczna

mgr Monika Satoła