WIRTUALNA WYSTAWA „JOSEPH CONRAD W PRACACH MALARSKICH SZÓSTOKLASISTÓW”

Wystawa prac jest związana z historią, jaka wydarzyła się w lipcu 1914 roku w dworze Buszczyńskich w Witkowicach. Przybywa tam jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku – Joseph Conrad, czyli nasz rodak Józef Konrad Korzeniowski. W czasie krótkiej i jedynej wizyty w Polsce odwiedził w Witkowicach Konstantego Buszczyńskiego, przyjaciela ze szkoły podstawowej. Towarzyszyła mu angielska rodzina: żona Jessie, synowie Borys i John.

W trakcie przyjęcia w dworze Conradowie dowiadują się o wybuchu I wojny światowej. Wiadomość ma dla nich poważne konsekwencje, wizyta musi zostać przerwana i – co może najważniejsze – spotkanie zostaje uwiecznione przez samego Josepha Conrada w zbiorze esejów O życiu i literaturze.

Postać i dzieło literackie wielkiego Polaka okazały się dla dwunastoletnich uczniów interesującą inspiracją. Powstały prace plastyczne, do których obejrzenia zapraszamy
w nowej formule wystawy wirtualnej. Zwiedzaniu wystawy towarzyszą odgłosy dżungli, którą Conrad był zafascynowany i której poświęcił znaczną część swoich powieści. Fragmenty prozy, które posłużyły za pretekst malarskim wizjom skupionym wokół zagadnienia światłocienia, wyzwoliły w szóstoklasistach pokłady wyobraźni, malarskiej wrażliwości, ale też przełamały schematy myślowe. Proszę zwrócić uwagę na słońca.

Zapraszamy na wirtualną wystawę prac